din mammas värsta mardröm
svordomar, mer eller mindre tabubelagda uttryck som konventionellt signalerar känslor som ilska, smärta, förvåning och förakt eller som används för att ge extra eftertryck åt vad talaren säger. (källa: ne.se)

dragkrok

Förklaring: när man under bajsning drar ut ut avföringen med handen, för att göra en riktig dragkrok ska man börja dra i den, med handen, så fort den kommit ut ca 3 centimeter. dragkroken används när man har bråttom och inte alls tid för att bajsa.
Exempel: Bosse satt och tittade på fotbollsmatch på tv,det var ca 3 min kvar, då han plötsligt blev riktigt skitnödig. han hade inte bajsat på väldigt länge och kände att han skulle missa en hel del av matchen. han gjorde då en dragkrok, och lyckades se resten av matchen.
Inskickat av: efa_daman

Diskutera dragkrok  |  Tipsa en kompis om dragkrok